אז מה זה משחקי תפקידים?
#1
נכתב במקור ע"י אשחר גד.

אשכול זה מיועד לסיפוק הגדרה מקיפה וכוללת לעולם המושגים של משחקי תפקידים.

מה זה משחקי תפקידים?
כפי שהשם מרמז, משחקי תפקידים זה שם כולל לכל משחק שבמהלכו השחקנים משחקים תפקיד: עוד כילדים קטנים כשהיינו משחקים באינדיאנים/שוטרים וגנבים היינו מבלי לדעת נחשפים לעולם משחקי התפקידים. הפעולה הכוללת המשותפת לכל סוגי משחקי התפקידים הוא הבסיס שמאפשר לשחקנים לחוות דמות אחרת לתקופת זמן מוגבלת: דרך זה הוא יכול להניח לתקופה קצרה לדברים המטרידים אותו ולהיכנס לנעליים שונות, לדפוסי מחשבה שונים ולאישיות מעט שונה.

מה זה רולפליי/משחק דמות?
אם משחקי תפקידים זה השם הכולל של כל הז'אנר, הרי שרולפליי הוא היסוד המשותף של כל משחק ומשחק. רולפליי זה הכינוי שבו אנו מכנים את הפעולה של לשחק דמות אחרת.

משחק תפקידים שולחני:
משחק תפקידים שולחני הוא משחק קבוצתי בקנה מידה קטן, שכולל מנחה אחד בד"כ לשלושה עד חמישה שחקנים. השחקנים במשחק השולחני משחקים כל אחד מהם דמות, שההיסטוריה שלה נכתבה בדף דמות, והם מחזיקים בידם דף דמות מספרי שמתאר את תכונותיה ואת היכולות שלה- בסיס למנחה למה דמות יכולה לעשות ומה לא. אם כל שחקן הוא דמות בסיפור, המנחה הוא שאר העולם: הוא מתאר את הסיטואציות אליהן נכנסות הדמויות והוא משחק את הדמויות שלא משוחקות ע"י שחקנים.

סשן:
כינוי למפגש בודד של משחק תפקידים שולחני.

קמפיין:
הרפתקה ארוכת טווח שלוקחת מספר גבוה יחסית של סשנים, במהלכה הדמויות מתפתחות, עולות בדרגות ומגדילות וחוקרות את הסיפור שלהן.

חד"פ/וואן טיימר:
כינוי למשחק שנמשך סשן בודד, במהלכו השחקנים מקבלים דמות, עוברים איתה עלילה נקודתית למשך שלוש עד שש שעות, ועוברים הלאה.

עולם מערכה:
העולם שבו מתרחשת ההרפתקה. לרוב זה עולם שיצר המנחה או שיצר מישהו אחר, ולפעמים הוא מתבסס על עולם קיים (היסטורי למשל)

שיטה:
כיוון שהדימיון של השחקנים אינו מוגבל, ולעומתו לעולם המערכה יש את המגבלות שלו, המנחה בוחר שיטה קבועה דרכה יוכל למדוד את מגבלות השחקנים ואת היכולות שלהם, מבלי לאנוס את הריאליזם של ההרפתקה שלו.

משחק תפקידים חי:
משחק תפקידים בקנה מידה יותר גדול, המיועד לרוב לבין 15 ל75 שחקנים. במשחק תפקידים חי כל שחקן משחק דמות באופן תיאטראלי (מתחפש אליה, מתהלך כמוה ומדבר כמוה) ומסתובב בעולם שנוצר באמצעות תפאורה מתאימה ולוגיסטיקה מושקעת. במשחק חי השחקן יכול לעקוב אחר המטרות שמציב מנחה המשחק, או שהוא יכול לבחור מטרות אישיות לדמות שלו, אותן הוא ינסה להשיג במהלכו. משחק חי לוקח בין ארבע שעות ל12 שעות לרוב, ויתכנו גם משחקים חיים של יומיים.

מאסטר:
ראש המשחק. הגורם המקשר בין עולמן של הדמויות לעולמם של השחקנים. המאסטר הוא הגורם המתאר את מה שעיני השחקנים מונעות מלראות (לדוגמה קסמים) והוא המחליט בעת חוסר החלטה מה קרה מבחינת המשחק.

נפס/דב"ש:
דמות בלי שחקן. במשחק תפקידים שולחני הדב"ש הוא כל דמות שהשחקנים נתקלים בה ומשוחקת ע"י המנחה, ובמשחק תפקידים חי הנפס הוא דמות שמשוחקת ע"י אחד מצוות המשחק, שמטרותיה אינן מטרות אישיות של השחקן והדמות, אלא להזרים את העלילה.

RD&D:
משחק ספורטיבי במהלכו משתמשים בחרבות מספוג ונילחמים בהן זה בזה.
נק"פ: נקודות חיים. מספר הפגיעות שאדם צריך להיפגע כדי למות
ריספאון: נקודת החייאה. נקודה שמשמשת חלק ממשחקי RD&D כדי להשיב שחקנים שמתו לחיים.
מאנצ'קין: כינוי לשחקן שמנצל את החוקים ואת המישור שבין המשחק למציאות לטובתו.
זקן: איש מבוגר ממש.
הסיו"ר הצודק
 
:בוטן: ביום - מלך הבוטנים / בלילה - מלך החצילים :חציל:İmage
הגב
תודה ניתנה ע"י:


קפיצה לפורום:


משתמשים אשר צופים באשכול: 1 אורחים